MVP to pojęcie, z którym często można się spotkać na etapie projektowania aplikacji mobilnych. Niemal każdy doświadczony software house w pierwszym kroku buduje MVP a dopiero potem dopracowuje aplikacje do wymagań klienta. Dlaczego warto zacząć od MVP i co ten skrót oznacza? Na te pytania odpowiadamy w niniejszym artykule.
Czym jest MVP
MVP to skrót od Minimum Viable Product co w praktyce oznacza, pierwszą wersje projektu aplikacji lub programu. MVP pozwala wypuścić produkt na rynek i bez zbyt wysokich kosztów przetestować jakie będzie zainteresowanie danym produktem ze strony klienta. W efekcie w ten sposób można zaoszczędzić wiele pracy i pieniędzy. Gdy okaże się, że projekt jest dobrze odebrany przez rynek to wystarczy go rozbudować i dopracować szczegóły. Gdy jednak założenia jakie zostały przyjęte w projekcie określanym jako MVP rozmijają się z potrzebami rynkowymi to znak, że jest to projekt, z którego lepiej wycofać się na wczesnym etapie tak żeby uniknąć niepotrzebnych kosztów.
Idea przetestowania produktu zanim ten jeszcze jest gotowy wydaje się bardzo dobra, jednak od razu widać też wadę tego pomysłu. Po prostu może się okazać, że aplikacja, która nie jest dopracowana może zniechęcić użytkowników. Dlatego nie należy MVP mylić z niedopracowaną aplikacją. Wprost przeciwnie – musi to być projekt, który jest ograniczony funkcjonalnie, ale zarazem dopracowany w kwestiach pojawiających się ewentualnych błędów.
Ciekawym rozwiązaniem jest wykonanie testów A/B, na zasadzie wykonania dwóch różnych aplikacji, które spełniają tą samą potrzebę, ale różnią się pewnym istotnym szczegółem.
Dlaczego warto zacząć od MVP?
Praktyka pokazuje, że stworzenie projektu w wersji MVP jest dobrym rozwiązaniem, dzięki któremu można w szybki sposób przekonać się czy pomysł jest prawidłowy. Praktyka pokazuje, że dzięki MVP łatwiej w przyszłości skalować produkt. MVP pozwala nie tylko na zweryfikowanie pomysłu, ale także pomaga w pozyskaniu inwestorów.
Jak budowany jest projekt MVP?
W pierwszym kroku zbierane są informacje na temat pomysłu na aplikacje. Następnie dokonywana jest priorytetyzacja funkcjonalności. Wybierane są te funkcje, które są niezbędne do powstania MVP. W dalszym kroku proces jest usprawniany na zasadzie testowania powstałej wersji aplikacji. Gdy testy zostaną przeprowadzone pomyślnie dostarczany jest funkcjonalny MVP, który jest gotowy do zaprezentowania pierwszym użytkownikom.
Na koniec warto odnotować, że koncepcja budowy MVP jest wykorzystywana zarówno, gdy wykonywane jest programowanie aplikacji mobilnych jak i gdy wykonywane jest programowanie aplikacji webowych.